Aluminiowe schodnie budowlane to konstrukcje, które umożliwiają dostęp do wszystkich stref roboczych rusztowań. Stanowią część tymczasowych ciągów komunikacyjnych, łączących ze sobą poszczególne poziomy rusztowania. W razie zagrożenia są podstawowym elementem drogi ewakuacyjnej, umożliwiającej bezpieczne zejście pracowników z rusztowania. Sprawdzą się zatem przy realizacji każdego projektu związanego z koniecznością wykonywania prac na wysokości. Pożądane są na budowach, w magazynach, podczas prac remontowych, zarówno w budownictwie inżynieryjnym, jak i kubaturowym.

Tworząc tymczasowe ciągi komunikacyjne, wykorzystuje się zwykle elementy rusztowań modułowych. Takie rozwiązanie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygody użytkowania konstrukcji, jakimi są aluminiowe schodnie budowlane. Dzięki temu, że w procesie ich montażu specjaliści posługują się oryginalnymi komponentami, klient zyskuje gwarancję, że posiadają one wszelkie niezbędne certyfikaty zgodne z aktualnymi normami. Zastosowanie modułów umożliwia ponadto tworzenie urozmaiconych układów geometrycznych, jednocześnie zapewniając odpowiednią nośność i stabilność konstrukcji.

Aluminiowe schodnie budowlane – bezpieczeństwo konstrukcji

Aluminiowe schodnie budowlane montuje się tymczasowo przy tradycyjnych rusztowaniach celem szybszego, sprawniejszego, a jednocześnie bezpieczniejszego przemieszczania się. Na wszystkich konstrukcjach umożliwiających prace na wysokości konieczne jest bowiem zapewnienie swobodnego dostępu do wyższych kondygnacji. Większość schodni wykonywanych z aluminium z łatwością przenosić może dwóch pracowników, co dodatkowo zwiększa ich mobilność.

Aby bezpiecznie spełniać swoje funkcje, schodnie rusztowaniowe wykonywane i montowane są zgodnie z europejskimi normami EN-12810-1/2 i EN-12811-1/2/3. Określają one szczegóły metod projektowania konstrukcji z elementów prefabrykowanych dla celów tworzenia rusztowań elewacyjnych. Nasi specjaliści montujący zarówno rusztowania, jak i schodnie rusztowaniowe, znają zasady dotyczące analizy konstrukcji i projektu systemu rusztowań elewacyjnych. W razie konieczności wykonują dodatkowe obliczenia w celu zwiększenia nie tylko poziomu bezpieczeństwa osób znajdujących się na budowanej konstrukcji i ciągach komunikacyjnych, ale również wygody i jakości ich użytkowania.

aluminiowe schodnie budowlane

Aluminiowe schody budowlane – jak się je wykonuje?

Tymczasowe schody budowlane z wyglądu przypominają nieco schody ażurowe z tzw. prześwitami. Ponieważ pożądane jest, by konstrukcje te były jednocześnie lekkie i wytrzymałe, wykonuje się je głównie z aluminium. To srebrzysty metal, którego niska gęstość sprawia, że jest wielokrotnie lżejszy niż np. żelazo. Materiał ten umożliwia ponadto szybki i nieskomplikowany technologicznie montaż oraz demontaż schodni. Do ich wzniesienia nie jest konieczne posiadanie dodatkowych narzędzi. Wystarczy siła mięśni i odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów, które łączy się ze sobą za pomocą zacisków i modułów. W celu odpowiedniego połączenia wszystkich komponentów rusztowania w postać aluminiowej schodni konieczna jest jednak wiedza i doświadczenie. Z tego względu wznoszeniem tych konstrukcji powinni zajmować się fachowcy, posiadający odpowiednie przeszkolenie i certyfikację.

Systemy schodni można modyfikować zależnie od potrzeb klientów. Niektórzy wykorzystują je jako schody tymczasowe, umożliwiające wejście na nasyp, skarpę lub piętra rusztowania, inni używają ich elementów jako kładek i samodzielnych ciągów komunikacyjnych. Choć cały zestaw składa się ze stosunkowo niewielkiej ilości części, stwarza wiele możliwości konstrukcyjnych. W zależności od wybranej konfiguracji schodnie można wykorzystać również w celu stworzenia skrótu trasy prowadzącej do kolejnych stref roboczych. Dzięki ich budowie z rusztowania modułowego schody aluminiowe można ponadto przenosić w różnych pozycjach, co sprzyja ich dokładnemu dopasowaniu do konstrukcji konkretnego rusztowania.

Schody czy drabina?

Aluminiowe schodnie budowlane umożliwiają ten sam ruch co tradycyjne drabiny – służą użytkownikom do komunikacji pionowej w trakcie wykonywania wszelkich prac na wysokości. Swoją wyższość nad drabinami zawdzięczają jednak uniwersalności. Przydają się nie tylko na placach budów, ale również w przemyśle, jako schody magazynowe i w przypadku mniej zaawansowanych prac. Mogą mieć charakter montażowy, wysokościowy, jak np. mycie szyb zewnętrznych. Tymczasowe schody można wykorzystać również podczas organizacji różnego rodzaju imprez, umieszczając je przykładowo w okolicy trybun.

Wysokie rusztowania wymagają od pracowników wspinania się na wyższe poziomy po drabinie, co jest nie tylko uciążliwe, ale może również okazać się niebezpieczne. Choć schody zajmą na budowie nieco więcej miejsca, z pewnością są stabilniejsze i bezpieczniejsze oraz łatwiejsze w użyciu. Korzystanie z nich nie wymaga asekuracji osób trzecich lub dodatkowych zabezpieczeń. Schody rusztowaniowe powstają głównie po to, by zastąpić tradycyjne drabiny i oszczędzić pracownikom konieczności niebezpiecznego wspinania się po elementach samego rusztowania.

Zastosowanie drabiny jako elementu rusztowania stwarza ponadto ryzyko związane z obecnymi w konstrukcji otworami. Za pośrednictwem drabiny pracownik może dotrzeć na platformę, ale musi się na nią wspiąć przez otwór. Ta odsłonięta dziura pełniąca funkcje komunikacyjne może stanowić potencjalne zagrożenie. Schody na rusztowaniu eliminują to ryzyko, umożliwiają bowiem dostęp do platformy na obu jej końcach, a nie na środku. W miejscu, gdzie schody łączą się z platformą, montuje się poręcz, by zapobiec upadkom.

Łatwy transport potrzebnych materiałów

Zastosowanie schodni zamiast drabin umożliwia ponadto szybki i bezpieczny transport materiałów pomiędzy poszczególnymi poziomami całej konstrukcji. Korzystanie ze schodów poprawia zatem przepływ pracy i jej wydajność. Jeżeli pracownicy muszą dostarczyć na wyższe kondygnacje większy ładunek, korzystają zwykle dodatkowo z podnośnika, co zapobiega konieczności własnoręcznego wnoszenia ciężkich przedmiotów przez konstrukcję bez szkody dla powierzchni roboczej.

Wynajem rusztowania w Krakowie – oferujemy również schodnie budowlane, które stanowią niezbędne wyposażenie wielu konstrukcji.