Rusztowania na wynajem cieszą się popularnością głównie wśród tych użytkowników, którzy potrzebują konstrukcji umożliwiającej wykonywanie specjalistycznych prac na wysokości wyłącznie na określony czas. Z tego względu nie decydują się oni na kosztowną inwestycję, jaką jest zakup rusztowania. Posiadanie konstrukcji na własność wiąże się bowiem z koniecznością jej magazynowania oraz serwisowania i dbałości o odpowiedni poziom techniczny. Decydując się na wynajem, klient ma do wyboru bogatą ofertę rusztowań, bez obawy o ich sprawność czy skuteczność zastosowania dla określonych wcześniej potrzeb. Jednak jakie są różnice między najpopularniejszymi typami rusztowań i jak wybrać najlepsze z nich?

W naszej ofercie posiadamy różnego rodzaju rusztowania na wynajem – ramowe, modułowe, przejezdne aluminiowe oraz warszawskie. Przed skorzystaniem z usługi wynajmu warto zapoznać się z różnicami między nimi i zaletami poszczególnych rodzajów. Bez względu na wybrany typ konstrukcji z tego typu sprzętu korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Dzięki zaawansowanym możliwościom niektórych rodzajów rusztowań znajdują one zastosowanie w różnorodnych branżach i podejmowanych pracach. Wykorzystuje się je m.in. w celach remontowo-budowlanych, konserwatorskich czy monterskich. Umożliwiają wykonywanie większości czynności na wysokości, gwarantując bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Właściciele konstrukcji biorą odpowiedzialność za jej stan techniczny, dostarczając ją w idealnym stanie na miejsce wskazane przez klienta. Dbają również o jej montaż zgodny z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rusztowania na wynajem

W celu jak najlepszego dobrania rodzaju konstrukcji do potrzeb klienta zalecamy skorzystanie z fachowej porady i opieki naszych specjalistów. Dobierają oni rusztowania na wynajem indywidualnie, zwracając uwagę na preferencje i możliwości osoby zainteresowanej usługą wynajmu. Główną korzyścią płynącą z wynajmu rusztowania jest możliwość wypracowania znacznych oszczędności finansowych. Wynajem jest tańszy niż zakup, a płatność dobowa za wypożyczenie fachowego sprzętu to rozsądna opcja zwłaszcza dla tych firm, których działalność na rusztowaniach nie stanowi głównej domeny. Usługa ta jest również szansą dla młodych przedsiębiorców na zachowanie płynności i terminowości realizacji bez konieczności posiadania własnego, drogiego sprzętu. Wynajem to również brak trudności z magazynowaniem i transportem konstrukcji oraz jej montażem i demontażem. Wreszcie, wynajmowany sprzęt zawsze otrzymamy w doskonałym stanie technicznym, dzięki czemu zyskujemy gwarancję, że jest on bezpieczny w użytkowaniu i na bieżąco serwisowany.

Rusztowania ramowe

Jedną z najczęściej wybieranych konstrukcji są rusztowania ramowe. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja ta jest ramowa, sztywna poprzecznie, a sztywność wzdłużną zapewniają jej elementy proste i ukośne (stężenia oraz pomosty). Dzięki niej całe rusztowanie jest stabilne, a jego użytkownik w pełni bezpieczny. W większości systemów stężenia łączy się ze stojakami ram za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Do komfortowego poruszania się po rusztowaniu ramowym służą podesty, które mają formę sztywnych i płaskich ram. Poszczególne jego elementy można ze sobą dowolnie łączyć, uzyskując wysokość niezbędną do rodzaju wykonywanych prac.

To jedne z najprostszych rusztowań, których zarówno złożenie, jak i demontaż nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Zwykle wykorzystuje się je podczas prac elewacyjnych, malowania i tynkowania ścian, ocieplania budynków, renowacji czy konserwacji. Można je również zastosować podczas mycia budynków lub ich elementów, zabezpieczenia antykorozyjnego części konstrukcji stalowych lub montowania instalacji o charakterze przemysłowym. Prawidłowo zamontowane wykazują dużą odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym również atmosferycznych.

Rusztowania modułowe

Innym rodzajem konstrukcji są rusztowania modułowe. Składają się one z pojedynczych modułów montowanych wzajemnie zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Wykorzystuje się je zatem przy pracach budowlanych dotyczących zabytków i starych budynków o nieregularnych, nietypowych kształtach i dużych rozmiarach. Pełnię możliwości tego rodzaju konstrukcji można dostrzec przy ich zastosowaniu względem owalnych budynków (jak wieże, zbiorniki i rurociągi). Poszczególne elementy konstrukcji można zamontować w taki sposób, by rozbudować ją we wszystkich kierunkach.  Cały system należy do stosunkowo prostych w montażu, a jego elementy są relatywnie lekkie. Bazuje on na siatce konstrukcyjnej, do której instaluje się poszczególne elementy konstrukcji w oparciu o specjalnie przygotowane do tego celu tarcze z otworami. To tzw. złącza obrotowe, które przyspawane są do pionowych rur rusztowania w równych odstępach (zwykle co pół metra). Na obwodzie elementów końcowych umieszcza się zaś rygle, które umożliwiają indywidualne dopasowanie konstrukcji do rodzaju obiektu.

Rusztowania modułowe cieszą się rosnącą popularnością głównie ze względu na możliwości, jakie dają użytkownikom – do jednej kryzy można podłączyć aż osiem stężeń. Możliwe jest zatem ich ustawienie pod niemal dowolnymi kątami, co umożliwia wykonywanie prac nawet przy najbardziej skomplikowanych architektonicznie i przestrzennie budynkach. Ponieważ ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana niż rusztowań ramowych, rzadziej spotyka się je przy ogólnych pracach remontowo-budowlanych. Świetnie jednak sprawdzają się przy organizacji imprez oraz w niebanalnych realizacjach.

Rusztowania warszawskie

Przy mniejszych budowach i pracach mniejszego kalibru prym wiodą rusztowania warszawskie. Konstrukcja jest niedroga, łatwa do zamontowania i demontażu. Składa się z kilku niezmiennych części: ramki, poręczy, stężeń, podestów, kotwy, drabinki i stopy. Poszczególne elementy montuje się wzajemne, stosując metodę czop-tuleja (kielich). Ich osadzenie nie wymaga użycia narzędzi, a wyłącznie siły mięśni człowieka.

Podstawowym elementem wyposażenia rusztowania warszawskiego są ramki, które mają zwykle ok. 150 cm szerokości i 80 cm wysokości. Składają się one z dwóch rur o większej średnicy, połączonych za pomocą kolejnych dwóch o średnicy nieco mniejszej. Cieńsze z nich łączy się dodatkowo dwiema poprzeczkami, które wzmacniają konstrukcję. Na ramkach umieszcza się podesty robocze. Niektóre z nich mogą być wyposażone we właz. O bezpieczeństwo pracownika dbają zaś dodatkowe elementy konstrukcyjne rusztowania. Należą do nich stężenia poprzeczne, poręcze i stopy. Bez tych ostatnich bezwzględnie zakazane jest umieszczanie rusztowania warszawskiego na jakimkolwiek rodzaju podłoża. W przypadku, gdy konstrukcję trzeba zabezpieczyć dodatkowo, z powodzeniem stosuje się kotwy.

Największym atutem tego rodzaju rusztowania jest łatwość jego montażu. Doświadczonym specjalistom wystarczy zaledwie chwila, by odpowiednio połączyć poszczególne moduły i stworzyć konstrukcję sięgającą nawet 6 metrów bez kotwienia. Pojedynczy segment jest na tyle lekki, że zmontować lub zdemontować elementy rusztowania może jedna osoba, bez żadnej pomocy. Ta zaleta umożliwia również szybkie przenoszenie konstrukcji w inne miejsce oraz jej transport za pośrednictwem niekoniecznie dużego samochodu. Konstrukcję można stosować wewnątrz budynków.

Aluminiowe rusztowania przejezdne

Często wybierane na wynajem są również aluminiowe rusztowania przejezdne. Mają one charakter mobilny, są lekkie i łatwe w użyciu, przez co można je zastosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Rusztowania ruchome umożliwiają szybkie wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych prac remontowo-budowlanych. Konstrukcję przemieszcza się dzięki kołom jezdnym przy pomocy sił mięśni. Czasami do tego celu wykorzystuje się również ręczne przeciągarki łańcuchowe. Konstrukcja ma charakter wieżowy, może być używana jako wolnostojąca, a stabilność zapewnia jej podstawa i zastosowane w razie potrzeby rozparcia.

Rusztowanie przejezdne wyposażone jest w jeden pomost roboczy, a pozostałe z nich stanowią jedynie drogę umożliwiającą dojście – to tzw. pomosty dostępu. Podstawowym wyposażeniem pomostów komunikacyjnych są zatem poręcze, a pomost roboczy wyposaża się również w bortnice. Wszystkie koła jezdne konstrukcji posiadają hamulce, a w fazie jej użytkowania przynajmniej dwa z nich muszą pozostać zablokowane. Uniemożliwia to bowiem niebezpieczne, przypadkowe przemieszczenie się konstrukcji. Zabronione jest również poruszanie rusztowaniami przejezdnymi, jeżeli znajdują się na nich ludzie. Podczas zmiany ich miejsca konieczne jest ponadto zachowanie prędkości, z jaką porusza się pieszy, by zapobiec niekontrolowanemu ruchowi całej konstrukcji.

Rusztowania przejezdne znakomicie sprawdzą się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a zastosowanie rusztowania ramowego czy modułowego jest niewygodne lub wręcz niemożliwe. Charakteryzują się również zmniejszonym ciężarem własnym, co sprzyja ich wykorzystaniu wewnątrz budynków. Zbyt ciężkie konstrukcje mogłoby uszkodzić strukturę podłoża. Wysokość konstrukcji ograniczona jest jednak od kilku do kilkunastu metrów, w zależności od producenta i wersji.

Wynajem rusztowań w firmie KONSTRUKTA

Wynajem rusztowania w Krakowie jest stosunkowo szybki i łatwy. Wystarczy skontaktować się z firmą KONSTRUKTA, by wspólnie z naszym fachowcem wybrać zakres usługi i ustalić jej szczegóły. Dostarczane klientowi konstrukcje posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty poświadczające ich bezpieczeństwo. Nasi specjaliści przygotowują wybrany model i rodzaj rusztowania oraz dostarczają go pod wskazany przez klienta adres. Dokonują następnie jego montażu i kontroli jakości. Konstrukcja przekazywana jest do eksploatacji wraz z instrukcją użytkowania i niezbędnymi dokumentami. Dopiero od tego momentu rozpoczynamy naliczanie kosztów wynajmu, które ustalamy w zapisach umowy.

Wybór rusztowania uzależniony jest głównie od charakteru podejmowanych przez użytkownika działań, jego potrzeb i oczekiwań oraz umiejętności. Najlepsze rusztowania na wynajem dobiera się indywidualnie dla każdego klienta. Razem z nim ustala się również warunki konieczne do finalizacji usługi.
Konkretne specyfikacje techniczne naszych rusztowań sprawdzisz w zakładce Wynajem rusztowań.

Rusztowania na wynajem

Koszty usługi

Wynajem rusztowań najczęściej opłaca się bardziej niż ich kupno. Zwłaszcza jeżeli klienci korzystają z konstrukcji okazjonalnie. Osobom zastanawiającym się nad tym, czy zdecydować się na zakup, czy wynajem rusztowania, polecamy skrupulatną ocenę własnych potrzeb i kalkulację kosztów. By uzyskać indywidualną wycenę, należy przedstawić naszemu konsultantowi zakres prac budowlanych oraz oczekiwania co do przebiegu usługi. Znajdziemy optymalne rozwiązanie i ponownie skontaktujemy się, przedstawiając ofertę wynajmu. Cena wynajmu rusztowania w Krakowie zależy głównie od jego rodzaju, czasu, parametrów konstrukcji oraz indywidualnych życzeń klienta.