Podstawowym zadaniem osób wykonujących prace remontowo-budowlane lub je zlecających, jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, lub swoim pracownikom. Obowiązki, których musimy dopełnić na wysokości, wymagają od nas zatem użycia rusztowań, które mają na celu zabezpieczenie człowieka. Konstrukcje te mają różne rodzaje oraz formy. Obok tych standardowych i znanych od wielu lat, na rynku pojawiają się unowocześnione i komfortowe rozwiązania. Ciekawym i praktycznym są rusztowania przejezdne aluminiowe, które idealnie sprawdzają się w pracach prowadzonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Pod względem swojej popularności przewyższają klasyczne rusztowania stalowe wtedy, gdy chodzi o drobne prace wykonywane na wysokościach. Są mobilne, bezpieczne i lekkie. Z ich obsługą i eksploatacją poradzi sobie zarówno cała brygada, jak i jeden człowiek.
Rusztowania przejezdne aluminiowe uznaje się za nowość w kategorii konstrukcji budowlanych przeznaczonych do prac na wysokości. Wykorzystanie do ich budowy lekkiego aluminium oraz zastosowanie skrętnych kół jezdnych z hamulcem sprawia, że konstrukcja jest lekka i użytkowana może być nawet w ciasnych pomieszczeniach. Podczas pracy bez trudności przesuniemy bowiem całe rusztowanie i zmienimy jego miejsce położenia. To główna zaleta tego rodzaju konstrukcji. Ułatwienie odczuwalne jest również podczas transportu i montażu poszczególnych części rusztowania. Zależnie od tego, czy zdecydujemy się na kupno, czy wynajem własnego sprzętu, będziemy musieli sami poradzić sobie z jego wzniesieniem lub do naszej dyspozycji pozostaną fachowcy. Wybór usługi zależy głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb każdego klienta.
Rusztowania przejezdne aluminiowe – charakterystyka konstrukcji
Rusztowania przejezdne aluminiowe to konstrukcje typu wieżowego, składające się z pionowych ram bocznych wyposażonych w kółka oraz stężeń ukośnych, poziomych, podestów, burt, balastów i podpór narożnych. Innowacyjnym rozwiązaniem, jakie w zastosowano w tego rodzaju konstrukcjach, są wytrzymałe rolki jezdne z hamulcami. Posiadają one regulację wysokości, co pozwala zniwelować nierówności podłoża podczas wykonywanych na wysokości prac. Konstrukcje mają stosunkowo szerokie pomosty. Umożliwiają one pracownikom nie tylko bezpieczne przemieszczanie się, ale również umieszczenie na nich niezbędnych materiałów i narzędzi. Pomost pokryty jest antypoślizgową powłoką, a wykonuje się go z wielowarstwowej płyty.
Rusztowania aluminiowe w Krakowie udostępnia odpłatnie klientom przedsiębiorstwo KONSTRUKTA. W naszej firmie oferujemy wynajem rusztowań przejezdnych aluminiowych producentów Krause i Altrad Mostostal. Wszystkie modele posiadają Certyfikat Bezpieczeństwa nr B/02/003/11, który wydał Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Ich stosowanie i eksploatacja jest zatem całkowicie bezpieczna, poświadczona testami i kontrolą jakości. Rusztowania pochodzące od firmy Krause charakteryzują się dwumetrową długością podestu i różnymi szerokościami. W zależności od wybranego modelu osiąga on od 0,75 m do 1,5 m. Maksymalna wysokość podestu wynosi 12,4 m, a obciążenie – 2KN/m2. W konstrukcjach firmy Altrad Mostostal długość podestu wynosi 2,85 m, a jego szerokości są takie same jak w konstrukcjach Krause. Maksymalną wysokością rusztowania jest 10,8 oraz 12,8 m w zależności od wybranego modelu (typ MP-1000 lub typ MP-2000). Maksymalne obciążenie również jest jednakowe, jak w konstrukcjach Krause i wynosi 2KN/m2.
Dla klientów zainteresowanych niewielkimi rusztowaniami, mamy do dyspozycji konstrukcję Altrad Mostostal typ MP-600, gdzie długość podestu wynosi niespełna 2 metry (1,80m), a jej maksymalna wysokość to 8 metrów. Wszystkie typy rusztowań udostępniamy z niezbędnym osprzętem, komponentami i instruktażem użytkowania.
Kiedy się sprawdzą? – najpopularniejsze zastosowania
Ponieważ rusztowania przejezdne aluminiowe dają spore pole manewru, jeżeli chodzi o ich wysokość roboczą, dobrze sprawdzają się podczas wykonywania wszelkich prac remontowo-budowlanych. Najczęściej klienci korzystają z nich zatem podczas malowania, ocieplania budynków, remontu elewacji, montażu klimatyzacji lub wentylacji, a także podczas prac przy różnego rodzaju instalacjach wewnątrz budynków.
Rusztowania przejezdne aluminiowe charakteryzują się odpornością na działanie czynników zewnętrznych – zwłaszcza atmosferycznych i korozję. Z tego względu wybiera się je również podczas długotrwałych prac wykonywanych na zewnątrz. Niestraszny im mróz, deszcz, czy śnieg, zwłaszcza jeżeli wyposażono je w dodatkowe osłony. Warto jednak upewnić się, jakie jest ich dopuszczalne obciążenie. Mimo swojej ogólnej wytrzymałości, konstrukcje te podatne są bowiem na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia. Zwykle z tego względu nie przydają się one w zaawansowanych i skomplikowanych zadaniach budowlanych. Rozbudowa szkieletu nie jest możliwa, a konstrukcja drabinowa zwykle tu nie wystarcza. Częściej pojawiają się zatem we wnętrzach budynków.
Przejezdnych rusztowań powinniśmy używać również wtedy, gdy podczas wykonywanych prac chcemy jednocześnie zadbać o podłoże. Rozłożoną konstrukcję możemy przesunąć w dowolne miejsce bez obawy o uszkodzenie parkietu, paneli, posadzek czy innych. Ponieważ jest ona lekka, w proces transportu nie musimy inwestować wielkiej siły. Co więcej – stoi ona stabilnie w miejscu przeznaczenia, więc nie trzeba jej dodatkowo kotwić, zapobiegając uszkodzeniom elewacji czy ścian.
Montaż
Konstrukcja modułowa rusztowania aluminiowego umożliwia jego szybki montaż i demontaż. Polega on wyłącznie na połączeniu poszczególnych modułów bez użycia narzędzi, jedynie z wykorzystaniem siły mięśni człowieka. Obecnie na rynku branżowym klienci korzystają głównie z konstrukcji montowanych jako rurkowo-złączkowe. Należy jednak pamiętać o tym, że osoba stawiająca konstrukcję aluminiową powinna posiadać stosowne uprawnienia montażysty. Wyłącznie montaż poprowadzony zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, procedurami oraz normami daje użytkownikom gwarancję odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ochrony. Warto w celu postawienia rusztowania zaangażować sprawdzoną i specjalistyczną firmę. Fachowcy wykonują ruchome rusztowania robocze zgodnie z zasadami normy PN-EN 1004:2005. Pamiętają o zachowaniu odpowiedniej odległości rozmieszczenia pomostów (co 4,2 m w fazie użytkowania), dbając ponadto o nieprzekroczenie dopuszczalnej wysokości konstrukcji.
Rusztowania przejezdne aluminiowe – nowe czy używane?
Nowe rusztowania przejezdne aluminiowe kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ich koszt uzależniony jest głównie wysokością roboczą i długością oraz szerokością wybranych podestów. Różne modele możemy zatem otrzymać w różnych cenach, ale zwykle przewyższają one koszty wynajmu tego rodzaju sprzętu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy zdecydować się na zakup, czy wynajem rusztowania, powinieneś dokładnie oszacować długość planowanych do wykonania prac i ustalić główne potrzeby. Dopiero na tej podstawie będziesz w stanie ocenić, jakiego rusztowania potrzebujesz i z jakimi kosztami musisz się liczyć. Cena wynajmu rusztowania w Krakowie waha się zależnie od specyfikacji technicznej wybranej konstrukcji, czasu usługi oraz indywidualnych ustaleń cennikowych firmy wynajmującej.
Najlepsze rusztowania na wynajem to te, które dostępne są od ręki wraz z procesem montażu i instruktażu klienta. W firmie KONSTRUKTA dbamy o odpowiedni sposób serwisowania naszych konstrukcji i ich magazynowania. Dzięki temu zyskujesz gwarancję najwyższego poziomu jakości, nie musisz również zastanawiać się nad rzeczywistym stanem technicznym konstrukcji i jej bezpieczeństwem podczas użytkowania.