Rusztowania to konstrukcje niezbędne do wykonywania wszelkich prac na wysokościach. Bez ich zastosowania niemożliwe byłoby dosięgnięcie na wysokość chociażby pierwszego piętra. Ich możliwości doceniają osoby związane głównie z branżą remontowo-budowlaną, ale nie tylko. Dzisiaj ich rola jest coraz większa – stanowią odpowiednie rozwiązanie również w branży architektonicznej, konserwatorskiej, a nawet artystycznej. Jednym z rodzajów tych konstrukcji są rusztowania ramowe. Są uniwersalne głównie ze względu na fakt, że osiągają różnorodne rozmiary, zależne głównie od potrzeb budowli, przy której je wznosimy. Wszystkie z tych konstrukcji powinny jednak posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty, poświadczające bezpieczeństwo ich użytkowania oraz wykonanie zgodne z normami.

Rusztowania ramowe wykorzystuje się głównie przy pracach remontowo-budowlanych, ale też przy montażu estrad, platform, trybun i podestów. Charakteryzują się prostą budową, co sprzyja ich łatwemu i bezpiecznemu montażowi. Tworzą je poziome i ukośne elementy, czyli pomosty i stężenia, dzięki którym cała konstrukcja jest stabilna i wytrzymała. Prawidłowo zamontowana jest bezpieczna w eksploatacji i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Ustawia się ją wzdłuż linii ściany budynku, a daszkami ochronnymi zabezpiecza się wejścia do wnętrza budynku oraz ewentualne przejścia. W niektórych przypadkach konieczne jest kotwienie konstrukcji do elementów stałych, zapewniające jej większą stabilność. Takie działanie wymagane jest przede wszystkim przy wysokich rusztowaniach.

Rodzaje rusztowań ramowych

Wszystkie rusztowania ramowe składają się z dwóch podstawowych części. Pomosty i stężenia umożliwiają bezpieczną komunikację użytkownikom rusztowania pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Podesty to sztywne i płaskie ramy, po których można bezpiecznie się przemieszczać. Części konstrukcji łączy się ze sobą, a rolę wsporników i stabilizatorów pełnią przede wszystkim stężenia. Dzięki prostocie tego rusztowania możliwy jest szybki jego montaż, zgodny z aktualnymi potrzebami każdego klienta. Można także uzyskać odpowiednią wysokości rusztowania, a w razie konieczności również poszerzać i zwężać jego pomosty.

Wśród rusztowań elewacyjnych wyróżnia się konstrukcje wiszące. Są one zainstalowane na elewacji, na której wiszą za pośrednictwem wklejonych w ścianę konsol. Rusztowanie to rozkłada się z użyciem dźwigarów. Innym rodzajem konstrukcji ramowej jest rusztowanie murarskie. Stosuje się w nim szerszą ramę od standardowej, co zwiększa nośność i maksymalny udźwig konstrukcji. Można również spotkać rusztowania ramowe wolnostojące z konstrukcją wsporczą niewymagającą kotwienia. Zwyczajowo jednak bardziej się je usztywnia i rozbudowuje w kierunku prostopadłym.

Istnieją również konstrukcje wykonane z ramy ze zwiększonym prześwitem zarówno w pionie, jak i poziomie. Rama pozbawiona jest rygla dolnego, co skutkuje możliwością swobodnego przechodzenia pod rusztowaniem. Często stosuje się także rusztowania zabezpieczające i wyprzedzające.

Rusztowania ramowe

Rusztowania ramowe – zalety

Rusztowania elewacyjne pozwalają na stosunkowo szybkie obudowanie konstrukcji budowlanej, co do której planuje się rozpoczęcie określonych prac. Są praktyczne, nawet gdy pracujemy na dużych wysokościach. Ich stabilność przyczynia się do uniwersalnego charakteru – można je wykorzystywać na każdym stabilnym podłożu, niemal niezależnie od wymiarów konstrukcji. W razie konieczności możliwe jest bowiem zastosowanie dodatkowej stabilizacji w postaci kotew umieszczanych w budynku. Aby wykonać to prawidłowo, konieczna jest znajomość siatki kotwień zalecanych przez producenta. Korzystając z oferty firmy KONSTRUKTA klient nie musi martwić się o bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji. Przedstawiciele naszej firmy prawidłowo montują zarówno rusztowanie, jak i wszelkie inne niezbędne elementy, dzięki własnym umiejętnościom i wieloletniemu doświadczeniu monterskiemu. Zakotwienie odbywa się poprzez zamocowanie złączem krzyżowym zaczepu kotwiącego do śruby oczkowej, którą wkręca się do ściany. Ilość koniecznych do wykonania kotwień i wygląd całej siatki zależy od wielu czynników, które specjaliści muszą wziąć pod uwagę podczas wykonywania montażu.

Dodatkowym atutem rusztowań ramowych jest możliwość wyposażenia ich w siatki ochronne oraz plandeki zabezpieczające przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz konsekwencjami wykonywanych przez użytkowników prac na wysokościach. Ponieważ w czasie remontu lub budowy zdarza się, że na ziemię z dużej wysokości spadają materiały, elementy budowlane lub niektóre narzędzia, siatka stanowi dodatkową ochronę. Na rusztowaniu ramowym możliwe jest ponadto zawieszenie baneru, który może pełnić funkcję reklamową.

Jakieś wady?

W przeciwieństwie do rusztowania modułowego, konstrukcji elewacyjnej nie dostosujemy w każdym calu do budynku, przy którym wykonujemy prace. Możemy co prawda dowolnie modulować jego wysokość, ale nie stworzymy z tego rusztowania konstrukcji półokrągłej lub o innych niestandardowych kształtach. Rusztowania ramowe na obiekcie cylindrycznym można osiągnąć jako rozwiązanie niesystemowe, tworząc je poprzez połączenie słupków na złącza obrotowe.

Rusztowanie elewacyjne nie jest możliwe do przeniesienia bez konieczności demontażu jego elementów. Jeżeli zależy nam na tym, by konstrukcja była lekka i mobilna, nasz wybór powinien paść raczej na rusztowania przejezdne aluminiowe. W każdej sytuacji, w której nie możemy zdecydować się, jak wybrać rusztowanie, powinniśmy udać się do specjalisty. Fachowe doradztwo pracowników naszej firmy pozwala określić rzeczywiste potrzeby każdego klienta i dobrać usługę indywidualnie do jego aktualnych potrzeb.

Zastosowanie

Rusztowanie ramowe sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest jego szybkie zamontowanie oraz późniejszy sprawny demontaż. Ten priorytet występuje u użytkowników zmuszonych do zmian ustawienia konstrukcji i jej wysokości w trakcie wykonywanych przez siebie prac. W związku z tym najczęstszym zastosowaniem rusztowań ramowych jest ich wykorzystanie w pracach remontowych i budowlanych. Przydają się podczas tynkowania, malowania ścian, ocieplania budynków, renowacji, konserwacji czy montażu instalacji. Przydatne okazują się w celu mycia okien zewnętrznych, czyszczenia budynków, zabezpieczania antykorozyjnego konstrukcji stalowych, budowy instalacji przemysłowych, również hal. Ponadto, w przypadku działań, które wymagają magazynowania produktów lub narzędzi na konstrukcji rusztowania, konieczne staje się zwiększenie szerokości pomostu. Dzięki temu uzyskujemy większą wartość obciążenia maksymalnego.

Rusztowania ramowe stosuje się również w branży rozrywkowej, mediach, a nawet przy produkcjach telewizyjnych. Służą użytkownikom do budowy scen, estrad, platform podsufitowych, trybun w trakcie imprez kulturalno-sportowych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest również optymalne rozłożenie stanowisk kamer telewizyjnych zarówno w studio, jak i w warunkach plenerowych (np. podczas koncertów organizowanych na świeżym powietrzu). Zwykle to również na tych konstrukcjach umieszcza się telebimy.

Wynajem czy kupno rusztowania?

Wynajem rusztowań cieszy się popularnością wśród tych osób, które potrzebują konstrukcji okresowo, na konkretny czas i termin wykonywania prac. Ceny wynajmu rusztowania w Krakowie są bowiem o wiele niższe niż koszt kupna nowego. Nasi klienci nie muszą martwić się transportem, montażem oraz serwisowaniem konstrukcji. Kłopotliwe może być również przechowywanie, czyli magazynowanie własnego rusztowania. Ze względu na jego gabaryty, konieczne jest posiadanie odpowiednio obszernego magazynu, w którym zadbamy o dobry stan techniczny rusztowania.