Rusztowania wykorzystuje się głównie przy pracach budowlanych oraz remontowo-budowlanych czy montażowych. Znajdują one zastosowanie jednak w wielu innych branżach i podczas świadczenia różnorodnych usług. Korzystają z nich konserwatorzy, organizatorzy imprez plenerowych czy koncertów. Wielu z nich zastanawia się jednak czy bardziej opłaca się zakup nowej konstrukcji, czy wynajem rusztowania. Przy wyborze rozwiązania należy wziąć pod uwagę niemal wszystkie okoliczności planowanych do wykonania prac. Wiele bowiem zależy od ich charakterystyki, czasu, lokalizacji i terminu. To, co jednym przedsiębiorcom może wydawać się ogromnym wydatkiem, dla innych będzie inwestycją w szybki rozwój firmy.

Wynajem rusztowania wybierają zwykle te osoby, które przeprowadzają prace na wysokościach w trybie sezonowym lub okazjonalnie. Nie muszą wówczas zastanawiać się nad tym, gdzie magazynować konstrukcję, jak ją przechowywać, serwisować i naprawiać. Unikają również dodatkowych kosztów związanych z jej transportem. Opłacalność wynajmu konstrukcji dla większości klientów jest oczywista. Jak każde rozwiązanie, i to ma jednak swoje wady i zalety, które warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z usługi.

Kiedy i kto potrzebuje rusztowania?

Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, która składa się z gotowych elementów ramowych i metalowych podestów. Montażu powinny dokonywać wyłącznie osoby posiadający stosowne uprawnienia i przeszkolenia zgodne z zasadami BHP. Konstrukcja musi bowiem nie tylko umożliwiać dotarcie na odpowiednią wysokość, ale również zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom i zabezpieczać ich przed upadkiem. Kompleksową ofertę wraz z dostarczeniem rusztowania oraz jego montażem i demontażem gwarantuje wynajem rusztowania.

Ponieważ zastosowanie rusztowań jest bardzo szerokie, wciąż przybywa klientów, którzy decydują się na skorzystanie z tej usługi. To nie tylko budowlańcy, czy członkowie ekip remontowych. Konserwatorzy, montażyści, dekarze, malarze, organizatorzy imprez – to również liczne grupy klientów, którzy korzystają z możliwości, jakie daje wynajem rusztowań. Do dyspozycji klienta przedstawia się zatem przynajmniej kilka rodzajów rusztowań. Biorąc pod uwagę swoje potrzeby i doradztwo specjalistów, klient może zadecydować o tym, która konstrukcja najlepiej sprawdzi się podczas wykonywanych przez niego prac na wysokości. Jednymi z najczęściej wybieranych konstrukcji są rusztowania aluminiowe. Klienci mają jednak do dyspozycji także rusztowania warszawskie, modułowe i ramowe. Każde z nich odpowiada innym preferencjom indywidualnym klienta. Specjaliści pracujący w firmie KONSTRUKTA służą pomocą w zakresie doradztwa i oceny potrzeb klienta.

Kupno rusztowań – dla kogo?

Oprócz wynajmu oferujemy również sprzedaż rusztowań. Zakupem konstrukcji na własność interesują się głównie te firmy, które realizują dużą ilość zleceń budowlanych lub remontowych. Dzięki własnym rusztowaniom stają się one całkowicie niezależne z realizacją terminów oferowanych usług. Zakup rusztowania wiąże się jednak ze sporymi kosztami oraz z koniecznością przeszkolenia pracowników z zakresu jego montażu, demontażu, użytkowania i serwisowania. Co więcej, za bezpieczeństwo BHP użytkowników konstrukcji odpowiada kierownik budowy i właściciel rusztowania.

Rusztowania należy ponadto magazynować w odpowiednich warunkach w okresie, gdy prace z ich udziałem nie są wykonywane. Wówczas sprzęt nie zarabia na siebie. W tym celu konieczne jest posiadanie własnych hal magazynowych lub wynajęcie powierzchni, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Sprzęt budowlany musi być ponadto serwisowany i konserwowany. Jego naprawa czasami zajmuje nie tylko dużo czasu, ale również pochłania znaczne sumy pieniędzy.

Wynajem rusztowań – zalety

Rusztowania na wynajem oferowane są wraz z transportem i montażem. To rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają osoby prywatne oraz właściciele średnich lub małych przedsiębiorstw. Wynajmując rusztowanie, klient płaci za realny koszt ich wykorzystania, włączając w to transport, montaż, demontaż i serwis. Nie ponosi jednak kosztów magazynowania konstrukcji, ponieważ po zakończonej pracy wraca ona do firmy wynajmującej.

Konstrukcje te są dla wielu osób poza zasięgiem cenowym, ze względu na swoje gabaryty i dodatkowe koszty, jakie wiążą się z posiadaniem ich na własność. Cena wynajmu rusztowania jest zwykle niższa niż koszt nowej konstrukcji. Na tym polega atrakcyjność tej usługi. Jej koszt zależy głównie od czasu, jaki rusztowanie spędzi u klienta. Im dłużej będzie on użytkował konstrukcję, tym mniejszą kwotę dobową zapłaci. Rodzaj rusztowania można dostosować indywidualnie do własnych potrzeb. Na ich cenę wpływa wysokość i wielkość konstrukcji. Wynajem rusztowania jest zatem usługą indywidualnie dobieraną do preferencji każdego klienta.

wynajem rusztowania

Wynajem rusztowania – co wziąć pod uwagę?

Przed skorzystaniem z usługi wynajmu rusztowania należy zastanowić się nad sposobem pracy i ilością dni, podczas których potrzebne nam będzie rusztowanie. Warto wziąć pod uwagę wiele szczegółów: porę roku i warunki atmosferyczne (jeżeli prace będą wykonywane na zewnątrz), przestrzeń, którą będzie zajmować konstrukcja. Konieczne jest zatem poznanie ram czasowych i rozmiaru zapotrzebowania na rusztowania, by móc określić cenę usługi i wynająć odpowiedni rodzaj konstrukcji. W jej wyborze pomagają doświadczeni specjaliści.