Rusztowanie stanowi podstawową, tymczasową konstrukcję stosowaną w celu wykonywania prac na wysokości. Składa się z pionowych i poziomych słupów, na których umieszcza się w odpowiedniej odległości od siebie pomosty robocze. Najczęściej do ich wytworzenia używa się stopów metalu. Drewniane konstrukcje odchodzą już powoli do lamusa. Zastępujemy je stalowymi. Zawsze muszą być one jednak skonstruowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Ponieważ istnieje wiele typów tych konstrukcji, klienci często zastanawiają się nad tym, jak wybrać rusztowanie, by odpowiadało ich indywidualnym potrzebom i spełniło wszystkie oczekiwania.

Odpowiedź na pytanie, jak wybrać rusztowanie, zależy głównie od tego, jakiej konstrukcji potrzebujemy i do jakich prac ją przeznaczamy. Wybór tylko pozornie jest łatwy, gdyż obecnie na rynku branży budowlanej istnieje ogrom oferowanego różnego rodzaju sprzętu, umożliwiającego wykonywanie prac na wysokości. Podstawowe typy konstrukcji to: rusztowanie warszawskie, ramowe, modułowe, przejezdne aluminiowe. Każde z nich ma nieco inne parametry techniczne, co powoduje, że również ich zastosowanie różni się od siebie. Czasami różnice te są nieznaczne. Warto jednak znać je wszystkie, by uniknąć pomyłek przy składaniu zamówienia na kupno lub wynajem rusztowania.

Jakie rusztowania wynajmiesz w Krakowie?

Nasza firma umożliwia kompleksowy wynajem rusztowania w Krakowie, w ramach którego oferujemy nie tylko samo wypożyczenie sprzętu, ale również jego transport oraz montaż. Osobom zastanawiającym się nad tym, jak wybrać rusztowanie, proponujemy pomoc i doradztwo techniczne naszych specjalistów. Przedstawiają oni ofertę firmy w sposób rzetelny, dobierając konstrukcję odpowiednio do indywidualnych potrzeb, przedstawionych im przez klienta.

Najczęściej wybieranymi rusztowaniami w naszej firmie są konstrukcje ramowe, które wykorzystuje się do prac remontowo-budowlanych przeprowadzanych na zewnątrz budynków. Malowanie, tynkowanie, murowanie, ocieplanie, montaż klimatyzacji – to najpopularniejsze czynności wykonywane na tego rodzaju rusztowaniach. Ich zastosowanie pozwala na osiągnięcie długości konstrukcji nawet do 3 metrów, a wysokości maksymalnej 60 metrów. Równie często wybierane są rusztowania modułowe, które dopasowuje się indywidualnie do obiektów o nieregularnych kształtach. Złącza talerzykowe zastosowane w tego typu konstrukcjach umożliwiają stworzenie wielu modułów poprzez odpowiednie dołączanie do nich rygli. W procesie ich budowy i stawiania nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Najczęściej stosuje się je przy renowacji zabytków, pracy w branży przemysłowej, montażu reklam, estrad, scen czy konstrukcji wspornych.

Rusztowania przejezdne aluminiowe polecimy tym klientom, którzy planują wykonanie drobnych prac na wysokości. Stosować tę konstrukcję można zarówno na zewnątrz budynków i w ich wnętrzu. Jej lekkość, mobilność i niewielkie rozmiary sprzyjają wykorzystywaniu rusztowań wewnątrz ciasnych pomieszczeń, o ograniczonym metrażu. Zmianę ich położenia w każdym momencie umożliwiają zwrotne koła jezdne z hamulcem.

Innym rodzajem konstrukcji są rusztowania warszawskie, które powstają z wykorzystaniem połączenia za pomocą przegubów. Łącznikami są tu tuleja i czop, dzięki czemu montaż i demontaż rusztowania są niezwykle proste. Poszczególne elementy konstrukcji montuje się bezproblemowo, bez względu na ich rozmiary i ostateczny gabaryt całego rusztowania.

Jak wybrać rusztowanie? – kilka rad

Przed wyborem rusztowania należy dobrze przemyśleć jego zastosowanie. Trzeba zatem ustalić w sposób szczegółowy, do jakich czynności będziemy go używać. Istotne znaczenie ma również typ obiektu, przy którym konstrukcja będzie wznoszona. Zapoznaj się również z parametrami technicznymi konstrukcji przed ich wynajmem lub kupnem.

Warto zwrócić uwagę na dopuszczalne wartości maksymalnego obciążenia rusztowania. Większość konstrukcji ramowych przystosowanych jest do pracy z obciążeniem 2KN/m2. Taka nośność w pełni wystarczy do wykonywania wszystkich prac remontowo-budowlanych, ale uniemożliwia składowanie ciężkich materiałów na konstrukcji. Takie samo obciążenie zapewniają oferowane przez nas rusztowania modułowe i przejezdne aluminiowe. Mniejszą nośnością charakteryzują się rusztowania warszawskie, w których maksymalne obciążenie pomostu roboczego wynosi około 1,5KN/m2. Obciążenie rusztowania można zwiększyć poprzez skrócenie szerokości pomostów i zmniejszenie ich liczby w pionie. Jeżeli planujemy na konstrukcji pozostawić materiały budowlane, lepiej sprawdzą się szersze podesty robocze.

jak wybrać rusztowanie

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać rusztowanie, nie sposób przeoczyć wysokości maksymalnej konstrukcji. W zależności od systemu rusztowania może ona wynosić od 4,5 do 60 metrów. Najczęściej można ją również zwiększyć. W przypadku wyboru rusztowania warszawskiego konieczne jest ponadto kotwienie konstrukcji do ściany lub za pomocą odciągów linowych, by móc uzyskać maksymalną wysokość 15 metrów. Nie bez znaczenia dla wielkości konstrukcji są wykorzystywane w ich montażu rodzaje połączeń. Szybki montaż zapewniają zapadki, ale połączenia klinowe i zaciskowe mają wpływ na zwiększenie stabilności rusztowania.

Co po wyborze – wynajem czy kupno rusztowania?

Gdy wiemy już, na jaką konstrukcję się decydujemy, stajemy przed kolejnym wyborem: kupić czy wynająć rusztowanie? Rozwiązanie tego dylematu również w tym przypadku zależy od głównych potrzeb klienta. Jeżeli potrzebuje on konstrukcji okazjonalnie, do wykonania wszelkich prac remontowych w danym czasie, bardziej opłacalny będzie dla niego wynajem rusztowań. Zwykle bowiem cena tej usługi nie przewyższa kosztów kupna sprzętu, zwłaszcza jeżeli klient decyduje się na długoterminowe korzystanie z wypożyczanej konstrukcji. Sprzedaż rusztowań interesuje zaś tych, którzy podczas swojej pracy korzystają z nich przez cały czas. Ponieważ ich koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, inwestycja ta opłaca się zwykle właścicielom większych firm. Klientów indywidualnych i samodzielnych przedsiębiorców częściej interesuje to, gdzie w Krakowie dostępne są najlepsze rusztowania na wynajem.

Wypożyczenie rusztowania zapewnia jego prawidłowy montaż przez specjalistów. Każde rusztowanie powinno zostać odebrane przez nadzór techniczny i głównie z tego względu jego montażem powinny zajmować się wyłącznie doświadczone osoby, które mogą mieć odpowiednie przeszkolenie. Przeznaczenie rusztowania wpisuje się ponadto w dziennik budowy wypełniany przez kierownika budowy.