Uznawane za najbardziej wszechstronne i jedne z łatwiejszych w montażu rusztowania modułowe mogą być stosowane w roli typowych konstrukcji budowlanych i elewacyjnych. Jednak ze względu na swoją budowę i charakter poleca się je również do niecodziennych prac na wysokości. Wśród nich wymienia się przede wszystkim remonty i renowacje obiektów sportowych,  zabytków, a także montaż trybun, scen i scenografii. Wszystkie te konstrukcje charakteryzują się nietypową formą. Wobec tego w procesie ich powstawania najlepiej sprawdzą się właśnie rusztowania, które składają się z modułów. Żaden inny typ tego sprzętu nie zapewni choćby porównywalnej elastyczności jego wykorzystania.

Rusztowania modułowe oferowane w firmie KONSTRUKTA to element techniki estradowej wykorzystywanej do filmów, seriali, scen i scenografii. Dostarczamy profesjonalne konstrukcje, dobrane do potrzeb każdego klienta, a do projektów podchodzimy indywidualnie i z należytą odpowiedzialnością. Wynajem rusztowania do celów rozrywkowych umożliwia nie tylko wybudowanie scen i scenografii, ale również odpowiednie nagłośnienie wydarzenia, oświetlenie planu zdjęciowego, zastosowanie technik multimedialnych. Unikalny system montażu bez konieczności użycia narzędzi oraz sztywność konstrukcji jest gwarantem bezpieczeństwa przebiegu każdego wydarzenia artystycznego.

Rusztowania modułowe – nie tylko budownictwo

Rusztowania modułowe są odmianą konstrukcji rurowych, posiadającą złącza talerzykowe. Dzięki nim do jednego pierścienia możemy dołączyć wiele rygli, co umożliwia stworzenie niecodziennych przestrzennych konstrukcji. W zakresie ich budowy nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, poza maksymalną wysokością – w przypadku naszych rusztowań wynosi ona nieco ponad 24 metry. Konstrukcja wykorzystująca moduły charakteryzuje się wysoką obciążalnością, szybkim montażem i demontażem, stabilnością i możliwością rozbudowy we wszystkich płaszczyznach.

Rusztowania tego typu służą do podbudowy scen i scenografii, budowania konstrukcji pod nagłośnienie i oświetlenie. Ich moduły można optymalnie dostosować do potrzeb klienta, tworząc nieregularne kształty przestrzenne. Budowa profesjonalnych konstrukcji z rusztowań nie ogranicza się zatem do celów remontowych czy konserwatorskich. Z wykorzystaniem modułów buduje się wysokie wieże systemowe, reżyserki techniczne, trybuny, kabiny spikerskie. Ich montaż jest szybki, a jednocześnie przejrzysty i bezpieczny. Wykorzystanie niewielkiej liczby części z łączeniem klinowym zapobiega wystąpieniu błędów montażowych obniżających skuteczność i poziom bezpieczeństwa stosowanego rusztowania.

rusztowania modułowe

Rusztowania sceniczne

Scena jest najważniejszym elementem wszelkich imprez plenerowych. Powinna nie tylko pasować swoją aranżacją do charakteru konkretnego wydarzenia, ale również bezpiecznie spełniać swoją rolę i funkcje. W zapewnieniu bezpieczeństwa całej konstrukcji nie tylko scenicznej, ale również jej towarzyszącej główną rolę odgrywa odpowiednio dobrane do potrzeb klienta rusztowanie. Dzięki niemu staje się możliwe wzniesienie sceny, ustawienie w odpowiednim miejscu nagłośnienia, sprzętu oświetleniowego, ukrycie przewodów, zbudowanie platform dla telebimów lub miejsc dla przedstawicieli mediów podczas wydarzenia.

Bez względu na to, czy organizujemy duży koncert plenerowy, czy kameralne spotkanie konstrukcja sceniczna zawsze powinna charakteryzować się solidnym wykonaniem. To na niej ustawiany jest często ciężki sprzęt oraz wyposażenie uczestników wydarzenia. Choć większość scen charakteryzuje się standardowymi kształtami prostokąta, w ich budowie wykorzystuje się rusztowania modułowe pozwalające na osiągnięcie możliwości dowolnej ich rozbudowy. Koniecznym warunkiem bezpieczeństwa rusztowania przeznaczonego do celów scenicznych jest jego antypoślizgowy podest. Materiał o tych właściwościach pozwala na dowolne i bezpieczne przemieszczanie się po scenie zarówno osób, jak i transportowanie sprzętu.  Niektóre z konstrukcji można ponadto wyposażyć w dodatkowe podesty mobilne lub systemy wystawiennicze, a także barierki ochronne, schody modułowe, uchwyty i poręcze.

Rusztowania modułowe jako scenografia

Rusztowania modułowe wykorzystywane są powszechnie przez scenografów i pracowników planów filmowych. Dzięki nim możliwe staje się wykonanie niezbędnych prac na wysokości, koniecznych w celu umieszczenia w określonym miejscu dekoracji i konstrukcji pod scenografie. Są one zatem szczególnie istotne dla kierownika i zespołu budowy dekoracji. Bez nich niemożliwe byłoby powstanie m.in. atrap budynków czy wnętrz tworzonych w warunkach studyjnych. Podobnie jak w przypadku budowy scen, zastosowanie rusztowania na planie zdjęciowym pomaga również w odpowiednim oświetleniu planu, rozstawieniu kamer, mikrofonów i ewentualnego nagłośnienia.

Konstrukcje modułowe na planach filmowych i serialowych wykorzystywane są także przez dublerów i kaskaderów. Ich wzniesienie jest konieczne dla potrzeb wymagających scen kaskaderskich, jak skok z wysokości, wspinaczka czy upadek aktora.

Parametry rusztowań modułowych KONSTRUKTY

Wynajem rusztowania w Krakowie odbywa się m.in. za pośrednictwem naszej firmy. Oferujemy konstrukcje, dzięki którym klient jest w stanie osiągnąć maksymalną wysokość roboczą 24 metrów, a długość i szerokość pola konfigurujemy dowolnie z pól o wymiarach: 0,75 m; 1,1 m; 1,5 m; 2,2 m oraz 3,0 m. Wysokość stojaka sięga od 0,5 do 4 metrów, a maksymalne obciążenie pomostu roboczego wynosi 2kN/m2. Umożliwiamy ponadto zabezpieczenie zamontowanego rusztowania za pomocą wykorzystywanych powszechnie siatek lub plandek. W razie konieczności i życzenia klienta oferujemy również wolnostojące platformy robocze oraz wysięgniki transportowe o udźwigu do 150 kg.

Z możliwości wypożyczenia rusztowania w terminie wynikającym z potrzeb klienta korzystają głównie osoby prywatne i właściciele jednoosobowych lub małych przedsiębiorstw. Kupno tego rodzaju sprzętu wiąże się bowiem z koniecznością nakładów wysokich sum pieniędzy. Najlepsze rusztowania na wynajem bezwzględnie powinny posiadać stosowne certyfikaty i atesty potwierdzające ich wytrzymałość – właśnie takie oferujemy naszym klientom. Ich montażem zajmują się nasi specjaliści, czyli osoby przeszkolone,  dbające o przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na wysokości. Dzięki temu klient nie musi obawiać się popełnianych błędów montażowych, które często skutkują niestabilnością konstrukcji. W ofercie wynajmu proponujemy również transport wybranego rusztowania w dowolne miejsce. Nasz sprzęt jest systematycznie serwisowany, co gwarantuje jego dobry stan techniczny. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wybrać rusztowanie odpowiednio do swoich potrzeb, skonsultuj się z nami. W ofercie, oprócz rusztowań modułowych, posiadamy również rusztowania przejezdne aluminiowe, ramowe i warszawskie.