Rusztowania elewacyjne nazywane są również konstrukcjami fasadowymi. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je głównie przy pracach remontowo-budowlanych wykonywanych na zewnątrz budynków. Związane są one zwykle z renowacją, remontem elewacji, konserwacją, ociepleniem, montażem czy wykonywaniem instalacji. Ponieważ ta konstrukcja ramowa składa się z prostych i powtarzalnych elementów, jest stosunkowo łatwa w montażu. Z jej poszczególnych części możemy stworzyć rusztowania o regularnych kształtach oraz wysokości sięgającej 60 metrów. Takie parametry stwarzają dobre możliwości do wykonywania bezpiecznych prac remontowych i budowlanych. Przed ostatecznym wyborem konstrukcji na wynajem lub do kupienia warto poznać zalety i wady rusztowań elewacyjnych.

Choć rusztowanie jest konstrukcją tymczasową, stanowi element niezbędny w procesie budowlanym. Bez niego niemożliwe staje się wykonanie nawet podstawowych prac na wysokości. Konstrukcje oferowane przez firmę KONSTRUKTA spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa, posiadają stosowne certyfikaty i atesty. Dla osób zainteresowanych wyborem rusztowania, przygotowujemy ofertę indywidualną, dobraną do ich potrzeb i preferencji. Poznając główne zalety i wady rusztowań elewacyjnych, klient zyskuje wiedzę na temat najważniejszych zasad stosowania tych konstrukcji. Istotny jest przede wszystkim ich montaż, eksploatacja i kwestie bezpieczeństwa. Nieodpowiednio dopasowane do potrzeb klienta rusztowanie może wpłynąć na opóźnienie prac i powodować znaczne straty finansowe. Dobrze dobrane gwarantuje zaś powodzenie działań i najwyższy poziom bezpieczeństwa jego użytkowników.

Główne zastosowanie rusztowań elewacyjnych

Hasło „zalety i wady rusztowań elewacyjnych” to coraz częściej wyszukiwana fraza przez potencjalnych klientów. W internetowych wyszukiwarkach nie zawsze trafiają oni jednak na sprawdzone i rzetelne informacje. W związku z tym przed wyborem odpowiedniego rusztowania zalecamy kontakt ze specjalistami. To istotne, zwłaszcza że rusztowania fasadowe nie posiadają praktycznie żadnych ograniczeń w kontekście ich stosowania. Można je montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Z ich wykorzystaniem możliwe staje się zabudowanie całych ścian budowli, bez względu na ich długość i wysokość. Elementy rusztowania elewacyjnego można bowiem łączyć ze sobą, dbając jednocześnie o stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji.

Głównie z tego względu rusztowania elewacyjne wykorzystuje się właśnie przy pracach remontowych i budowlanych. Należy je jednak ustawiać wyłącznie na stabilnym podłożu, którego nośność gruntu wynosi co najmniej 0,1 MPa ze spadkiem umożliwiającym odpływ wody opadowej. Tego typu konstrukcje stosuje się zatem w budownictwie ogólnym – kubaturowym/miejskim, ale również przy niewielkich robotach budowlanych na małych obiektach lub obszarach. Ich uniwersalność pozwala także wykorzystać je przy organizacji różnego rodzaju imprez masowych, wystaw, targów, konferencji czy realizacji osłon zimowych.

zalety i wady rusztowań elewacyjnych

Montaż i stabilność – zalety rusztowania elewacyjnego

Wymieniając najważniejsze zalety i wady rusztowań fasadowych, nie sposób nie wspomnieć o ich stabilności i łatwym montażu. Rusztowania elewacyjne są stabilne i bezpieczne. O komfort użytkowników dbają nasi specjaliści, którzy montują poszczególne elementy konstrukcji podczas wykonywania usługi ich wynajmu. Osoby zatrudniane przy montażu i demontażu rusztowania muszą bowiem posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Najczęściej rozmieszczają stężenia w taki sposób, by odległość pomiędzy przedziałami nie przekraczała 10 metrów. Elementy stężające rozmieszcza się w układzie naprzemiennym, tworząc z nich kształt zygzaka, sąsiednie elementy umieszczając w przeciwnych do siebie kierunkach.

Na rusztowaniach elewacyjnych dopuszczalne obciążenie osiąga zwykle wartości do 2 kN/mkw. Ten parametr stanowi kolejną zaletę stosowania tych konstrukcji. Można zatem swobodnie się po nich przemieszczać, a nawet wykorzystać je jako podest dla elementów wyposażenia użytkowników. Zależnie od rodzaju wykonywanych prac zwykle na rusztowaniach umieszcza się bowiem również materiały budowlane. Ich nagromadzenie powinno być jednak dostosowane do rozstawu podłużnego ram i ich szerokości. Te wymiary wpływają w sposób znaczący na wielkość znamionową rusztowania, a więc jego maksymalne obciążenie.

O stabilność rusztowania elewacyjnego możemy dodatkowo zadbać poprzez jego zakotwienie do obiektu budowlanego w wersjach przyściennych bądź zastosowanie odciągów w przypadku rusztowań wolnostojących. Zabezpieczeniem użytkowników konstrukcji są ponadto balustrady boczne, składające się z bocznicy i poręczy.

Zalety i wady rusztowań elewacyjnych

Zastosowanie rusztowań elewacyjnych zapewnia użytkownikom komfort wykonywanej pracy oraz wpływa na jej efektywność i sprawność. Komunikacja pomiędzy pracownikami znajdującymi się na konstrukcji jest łatwa, ich mobilność nieograniczona i zabezpieczona dodatkowymi wzmocnieniami. System rusztowania można w łatwy sposób dostosować do potrzeb i preferencji każdego klienta. Choć w przeciwieństwie do rusztowań modułowych, nie składają się z modułów, a ze stabilnych ram,  to ich użytkownik również ma możliwość rozbudowy konstrukcji.

Ze względu na rozmiary rusztowań fasadowych, korzystanie z nich wewnątrz niektórych budynków może być utrudnione. Jeżeli mamy do czynienia z pracami budowlanymi w halach, korytarzach, pomieszczeniach rozległych, tego typu konstrukcje dobrze się sprawdzą. Prowadząc działania na małym metrażu, w ciasnych budynkach, zmuszeni jesteśmy wybrać inne rozwiązania konstrukcyjne. W takich przypadkach największą popularnością cieszą się rusztowania przejezdne aluminiowe.

Najczęściej wymienianą wadą rusztowania fasadowego jest jego wysoka cena. Decydując się na zakup tej konstrukcji, klient musi liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Głównie z tego względu klienci zastanawiają się co wybrać – zakup czy wynajem rusztowania? Korzystanie z wypożyczonego sprzętu nie wymaga od użytkownika dbałości o jego stan techniczny oraz przygotowanie do wykonywanej pracy. Te obowiązki należą do przedstawicieli naszej firmy. To oni dbają o bezpieczeństwo użytkowników rusztowania. Dostarczają odpowiedni rodzaj konstrukcji pod wskazaną lokalizację, montują jej elementy oraz przekazują instruktaż dotyczący prawidłowego sposobu eksploatacji rusztowania.

Dane techniczne

Najlepsze rusztowania na wynajem oferowane w firmie KONSTRUKTA pochodzą od producentów Krause i Altrad. Ich długość konfigurujemy z pól o wymiarach od 1,1 m do 3 m. Maksymalna wysokość konstrukcji osiąga 60 m, a wysokość ramy – 2 m. Maksymalne obciążenie pomostu roboczego to 2 kN/mkw. Umożliwiamy ponadto poszerzenie pomostów z wykorzystaniem konsol. Nasze konstrukcje można również dodatkowo zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, zakładając na nie siatkę lub plandekę. W celu ułatwienia transportu materiałów budowlanych lub elementów konstrukcyjnych oferujemy również możliwość zastosowania wysięgników transportowych, których udźwig wynosi do 150 kg.

Zalety i wady rusztowań elewacyjnych – co wziąć pod uwagę przy wyborze rusztowania?

Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego rusztowania potrzebujesz, zdecyduj się na profesjonalne doradztwo naszych ekspertów. Decydując się na określoną konstrukcję, należy bowiem wziąć pod uwagę przynajmniej kilka parametrów i czynników: dopuszczalne obciążenie, wysokość, szerokość, możliwość rozbudowy. Dla klientów istotne może okazać się również zastosowane połączenie poszczególnych elementów konstrukcji. W przypadku rusztowań elewacyjnych najczęściej mamy do czynienia z zapadkami, połączeniami klinowymi i zaciskowymi. Pierwsze z nich umożliwiają montaż całej konstrukcji bez konieczności korzystania z dodatkowych narzędzi montażowych. Kliny i zaciski są trudniejsze w zamontowaniu, ale zapewniają większy stopień stabilności.